• کد خبر:۱۰۶۵۶۷
سرپرست فدراسیون پزشکی ورزشی گفت: این دو بازیکنی که کرونا گرفته‌ بودند می‌توانند فوتبال بازی کنند و جزو خوشبخت‌ها هستند.
به گزارش وب سایت دی اسپورت، مهرزاد خلیلیان سرپرست فدراسیون پزشکی‌ ورزشی درباره امکانات بهداشتی تیم‌های ورزشی گفت: من این حرف‌ را قبول ندارم که تیم‌های ما امکانات کافی را ندارند. با دقت کردن در اصول بهداشتی، کشور ما یکی از موفق‌ترین کشورها بوده است. حتی شنیده‌ام آلمانی‌ها به هم می‌گویند ما ایستاده‌ایم تا ببینیم ایران چه کار می‌کند تا ما نیز همان کار را انجام بدهیم. البته این را در مورد ورزش نمی‌گویند. 

وی ادامه داد: ما باید بدانیم که خطر هنوز به قوت خودش در ورزش وجود دارد. ما یک فرمی داریم که تمام فوتبالیست‌ها باید بنویسند که اگر عوارضی مثل تب، سرفه خشک و تنگی نفس داشتند اعلام کنند. امروز گزارش مستندی آمد که تست دو فوتبالیست ما مثبت گزارش شده است. البته آن دو نفر قبلاً کرونا گرفته بودند و خوشبختانه الان خوب شده‌اند.

سرپرست فدراسیون پزشکی‌ ورزشی عنوان کرد: این دو نفر الان ناقل بیماری نیستند. ما برای تمرینات کار ما ساده‌تری است و در تیم‌ها ناظرانی را داریم که گواهی سلامت صادر می‌کنند. باشگاه‌ها اگر PCR بازیکنی مثبت اعلام شود آن‌ها را باید قرنطینه کنند. این دو بازیکنی که کرونا گرفته‌ بودند می‌توانند فوتبال بازی کنند و جزو خوشبخت‌ها هستند چون الان میزان ایمنی‌شان بالاست و تا یک سال در بهترین شرایط جسمی هستند. جای نگرانی دارد و جای فرار و حس ترس وجود ندارد. ممکن است تعداد تست‌های مثبت در روزهای بعد افزایش پیدا کند. اگر تعداد تست‌های مثبت در هر تیم به پنج نفر برسد، آن موقع کمیته انظباطی باید تصمیم بگیرد.

خلیلیان در واکنش به صحبت‌هایی مبنی بر اینکه اگر بازیکنان فوتبال کرونا بگیرند دیگر نمی‌توانند فوتبال بازی کنند، بیان کرد: من این موضوع را تکذیب می‌کنم. این ویروس ناشاخته است و رفتارهای آن هم ناشناخته است. قبل از عید تمام امید ما این بود که با گرم شدن هوا وضعیت بیماری بهتر شود ولی الان در خوزستان و بوشهر فراگیری عجیبی را شاهد هستیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا می‌توانیم تمام پروتکل‌های بهداشتی را اجرا کنیم، توضیح داد: من امیدوار هستم که این اتفاق بیفتد. همه اعم از ورزشکاران، مربیان، هوادران باید متعهد شوند و بدانیم که شرایط ویژه است. البته شرایط در بیمارستان و کارخانه‌ها هم ویژه است. ما در قسمت اول سعی کردیم اقدامات بهداشتی را انجام بدهیم و از این به بعد همه باید کمک کنند تا پروتکل‌ها به بهترین نحو ممکن انجام شوند.

سرپرست فدراسیون پزشکی ورزشی که با برنامه ورزش تعطیل نیست شبکه ورزش صحبت می کرد، گفت: من عادت دارم لباس هر سیستمی که می‌پوشم، تا پای جان برای آن کار می‌کنم چون این رسالت ما است. ما با پیگیری‌هایی که کردیم لیگ لغو شد و بعد با پیگیری‌های آقای دکتر حریرچی تاریخ از سرگیری مسابقات لیگ اعلام شد که این جای تبریک گفتن دارد. باید چشم و گوش‌مان باز باشد و به وظایفمان به موقع عمل کنیم. 

خلیلیان اظهار داشت: خبرنگاران و اصحاب رسانه نیاز نیست تست بدهند ولی باید یک سری اصول را رعایت کنند. در این زمینه باشگاه‌های مربوطه باید به آن‌ها دستکش و ماسک بدهند. من امروز از آقای مهدی شنیدم که دارند تدارک می‌بینند تا به صورت عمده برای همه باشگاه‌ها ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی بگیرند و در اختیار آن‌ها قرار بدهند. اول از همه باید خود باشگاه‌ها باید این اقلام را تهیه کند. من فکر نمی‌کنم تیم‌های لیگ برتر در این زمینه مشکل داشته باشند ولی برای لیگ دسته یک باید دلواپس باشیم و کار کنیم. من به آن‌ها گفتم که اولویت را روی دسته یک بگذارند و اگر توانستند به باشگاه‌های لیگ برتر هم کمک کنند. 

وی بیان کرد: جامعه ورزش به اعتراف وزیر محترم بهداشت و معاونین وزیر به موقع در قطع زنجیر ویروس کرونا کمک کرد و از این به بعد مردم هستند که باید به ورزشکاران کمک کنند و نباید آن‌ها را دچار خطر کنند.

سرپرست فدراسیون پزشکی ورزشی عنوان کرد: ما تا جایی که می‌توانستیم برای بازگشایی‌ها مقاومت کردیم ولی وقتی دیدیم مسئولین عالی رتبه کشور دارند مراکز مختلف را بازگشایی می‌کردند شروع به بازگشایی ورزش‌ها کردیم. ما خودمان را نسبت به پزشک‌ تیم‌ها کاملاً متعهد می‌دانیم و اگر دلخور هستند حق دارند.

خلیلیان اشاره کرد: بسیاری از کارشناسان درباره آمار بالای مبتلایان کرونا در ایتالیا می‌گویند که یکی از عوامل شیوع این ویروس از طریق هواداران بوده است، اما خوشبختانه ما اولین کاری که کردیم این بود که برگزاری بازی‌ها را به سختی بدون حضور تماشاگران اعلام کردیم. پس از آن بازی‌ها را تعطیل کردیم و بازیکنان در خانه خود تمرین کردند. 

وی با اشاره به اینکه اگر تست بازیکنی مثبت باشد او از گردونه مسابقات خارج می‌شود، تأکید کرد: هر پنج روز الی هفت روز یک‌بار از بازیکنان تست گرفته می‌شود. چیزی که مشخص شده این است که ما برای شروع تمرینات و شروع مسابقات تست PCR گرفته می‌شود. فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ تأکیدشان روی پنج روز یک‌بار است و باشگاه‌ها باید آماده باشند. آقای مهدی گفتند که ممکن است برخی باشگاه‌ها نتوانند که اگر این‌طور باشد یک چالش جدید ایجاد می‌شود.

خلیلیان در پایان خاطرنشان کرد: ما برای هتل‌ها و پروازها هم پروتکل داریم. یکی از این پروتکل‌ها الزام استفاده از ماسک و دستکش است. البته ماسک از دستکش مهم‌تر است چون همان‌طور که می‌دانید دستکش خودش نیز می‌تواند سبب انتقال ویروس باشد. بازیکن‌ها تا حدالمقدور باید از خانه لباس بپوشند و پس از بازی هم بروند در خانه دوش بگیرند. در هواپیما هم باید با فاصله یک مدت از هم بنشینند. باشگاه‌ها باید صندلی‌های خالی را هم بخرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدیدترین ها