• کد خبر:۷۳۲۰۵
این‌روزها که ماجرای تنش‌های میان دو کشور ایران و عربستان داغ شده، به‌خوبی می‌شود از نفوذ مسئولان فوتبال آل‌ سعود بر تصمیمات مهم فوتبال قاره کهن باخبر شد. ۲

به گزارش «دی اسپورت»؛ این‌روزها که ماجرای تنش‌های میان دو کشور ایران و عربستان داغ شده، به‌خوبی می‌شود از نفوذ مسئولان فوتبال آل‌ سعود بر تصمیمات مهم فوتبال قاره کهن باخبر شد. این البته برای نخستین‌بار نیست که عربستانی‌ها در تصمیمات مهم نقش دارند. آنها در گذشته بارها معادلات را بر هم زدند و جالب این‌که مسئولان AFC نیز که رئیس آن اهل کشور بحرین است، به ساز سعودی‌ها می‌رقصند. در ادامه به برخی اتفاقات در این‌خصوص اشاره شده است.

 
مناقشه با ایران
 
عربستان دو‌سال پیش و بعد از حمله گروهی از مردم به سفارتش در تهران و مشهد، اقداماتش را برای سفر نکردن به ایران به منظور برگزاری مسابقات لیگ قهرمانان آسیا آغاز کرد. درخواست سعودی‌ها برای بازی با تیم‌های ایرانی در کشور بی‌طرف خیلی زود در AFC رأی آورد. نکته عجیب این بود که همان زمان بازی تیم‌های ملی سوریه، افغانستان و عراق به دلیل ناامنی این کشورها، در ایران برگزار می‌شد ولی عربستانی‌ها با بهانه واهی نبود امنیت در ایران، حرف خود را به کرسی نشاندند و هزینه گزافی را به باشگاه‌های ایرانی برای بازی در کشور بی‌طرف تحمیل کردند. حالا نیز این ماجرا ادامه دارد و عربستانی‌ها نه‌تنها اعلام کرده‌اند به ایران سفر نمی‌کنند که اماراتی‌ها را نیز با خود همراه کردند و بر این نکته که به قطر هم سفر نمی‌کنند، پافشاری دارند. جالب این‌که مسئولان فدراسیون فوتبال ایران در اعتراض‌های مکرر به کنفدراسیون فوتبال آسیا به دنبال احقاق حق خود و بازی نمایندگان ایران در خاک کشورمان بودند که AFC این اعتراض‌ها را نادیده گرفت. یکی از نکاتی که فدراسیون ایران به آن اشاره داشت، بدعت‌گذاری کنفدراسیون آسیا با بهادادن به درخواست عربستانی‌ها بود. هرچند هیأت‌رئیسه کنفدراسیون فوتبال آسیا در مصوبه جدید خود مشخصا تأکید کرده بود بازی در کشور بی‌طرف در فصل آینده لیگ قهرمانان اجرا نمی‌شود و به‌صورت واضح اسم کشورهای قطر، امارات و عربستان را هم آورده بود، اما عربستانی‌ها از این مصوبه راضی نبودند. آنها با وجود این‌ برای سومین‌ سال متوالی حرف خود را به کرسی نشانده‌اند و برای بازی با تیم‌های کشورمان به ایران سفر نخواهند کرد.
 
ماجرای رفع تعلیق کویت
 
فدراسیون فوتبال کویت که حدود دو‌سال پیش از سوی فیفا به دلیل عدم اجرای قوانین فدراسیون جهانی و دخالت نهادهای دولتی تعلیق شده بود، به تازگی رفع تعلیق شده است. عربستان بدون‌شک پررنگ‌ترین نقش را در رفع تعلیق کویت داشته است. سعودی‌ها با تمام امکانات و قدرت خود، سرانجام فیفا را راضی کردند که محرومیت کویت را رفع کند. این اتفاق بعد از دیدار «ترکی آل‌شیخ» رئیس هیأت ورزش عربستان در حاشیه مراسم قرعه‌کشی جام‌جهانی ٢٠١٨ در روسیه با اینفانتینو، رئیس فیفا نهایی شد. رفع تعلیق فدراسیون فوتبال کویت، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های عربستانی داشت و تمام روزنامه‌ها و سایت‌های خبری این کشور، این اتفاق را پوشش دادند. نکته مشترک خبر رسانه‌های عربستانی، اشاره مستقیم به نام ترکی آل شیخ و رایزنی وی با رئیس فیفا برای کمک به کویت بود. شاید برای خیلی‌ها این سوال مطرح شود که عربستان با رفع تعلیق کویت چه سودی می‌برد که در بالاترین سطح ورزشی، اقدام به لابی‌گری و هزینه می‌کند؟ سایت‌های عربستانی روز گذشته به نقل از فدراسیون فوتبال کویت، اعلام کردند که این کشور آماده گرفتن میزبانی مسابقات کشورهای عربی است. پیش از این قرار بود قطر میزبان این مسابقات باشد ولی با مخالفت عربستانی‌ها و اماراتی‌ها مواجه شده بود. درواقع عربستان با بازگرداندن فدراسیون کویت به حالت عادی، این کشور را جلو فرستاد تا مقابل قطری‌ها برای گرفتن میزبانی بجنگد. در واقع، کویت پایگاه جدید عربستان برای مسابقات آسیایی است و می‌تواند علاوه بر استفاده از امکانات سخت‌افزاری برای این مواقع، از حق رأی این کشور هم استفاده کند.
 
عربستان، بازیگردان فوتبال آسیا
 
بدون‌شک عربستان را باید بازیگردان اصلی صحنه ورزش و فوتبال قاره آسیا به‌خصوص در منطقه غرب این قاره دانست؛ کشوری که با استفاده از قدرت مالی، لابی‌گری و البته قدرت و فشار رسانه‌ای، هر اتفاق ناممکنی را برای خودش ممکن می‌کند و با هم‌پیمانی با چند کشور عربی دیگر، به بهترین نحو از انفعال کشورهای دیگر استفاده می‌برد. در این شرایط فدراسیون فوتبال ایران باید به دنبال راهکار دیگری برای مقابله با درخواست‌ها و زیاده‌خواهی‌های عربستان باشد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار