• کد خبر:۷۶۵۰۶
  • ۱۰:۵۰
  • ۲۰/اسفند/۱۳۹۶

فوتبال در قرق شرط‌بند‌ها

 امروز به هیچ عنوان آمار دقیقی از‌ درصد ابتلای جامعه به شرط‌بندی و قمارهای ورزشی وجود ندارد. ۴

به گزارش «دی اسپورت»؛ امروز به هیچ عنوان آمار دقیقی از‌ درصد ابتلای جامعه به شرط‌بندی و قمارهای ورزشی وجود ندارد. منتهی اتفاقات شبکه‌های مجازی و تبلیغات گسترده در تمامی کانال‌ها و گروه‌های مختلف و همچنین سرعت هجوم مردم به سمت این پدیده به خوبی نشان می‌دهد که اگر مسئولان همین حالا فکری به حال داستان رواج شرط‌بندی نداشته باشند، در آینده‌ای خیلی نزدیک باید منتظر انگشت‌نماشدن در فوتبال جهان باشیم. بنگاه‌های شرط‌بندی در شرایط کنونی با استفاده از فضای مجازی که نظارت درست و حسابی هم روی آن نیست، بدون هیچ‌گونه مشکلی برای خود تبلیغ و مخاطب جذب می‌کنند و روز‌به‌روز قدرت این بنگاه‌های پرتعداد هم درحال بیشترشدن است. این درحالی است که در سال‌های اخیر مسئولان نظارتی بارها با جریان‌های سودجوی مرتبط با این پرونده برخورد قانونی داشته و باندهای مختلفی را در سطح کشور شناسایی و منهدم کرده‌اند. با این وجود به این برخوردها اکتفا نکرده و شرط‌بندها با قدرت بیشتری بازگشته‌اند و با ساختن یک ارتش مخاطب چند‌میلیون نفری و رسیدن به یک گردش مالی وحشتناک بزرگ، قطعا در قدم بعدی به شکلی ویژه روی اتفاقات زمین فوتبال هم تأثیر خواهند گذاشت.

فعالیت پنهانی کمیته اخلاق

در روزهایی که صحبت درباره فساد در فوتبال داغ است، با توجه به رواج پیداکردن دنیای شرط‌بندی و ورود آن به مدارس و دانشگاه‌ها و درگیرکردن اکثر جوان‌ها، مسئولان دستگاه‌های مختلف باید فکری اساسی به حال این پدیده شوم داشته باشند. برچیده‌شدن بازار شرط‌بندی نیاز به همت دسته‌جمعی مدیران وزارت ورزش و جوانان، فدراسیون فوتبال، وزارت ارتباطات و فناوری، وزارت آموزش‌وپرورش، وزارت علوم، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دستگاه‌های امنیتی و مراجع بازرسی و قوه‌قضائیه دارد. پیش از این هم در روزنامه شهروند با انتشار گزارشی نوشته بودیم که کمیته اخلاق پرونده ویژه‌ای برای رسیدگی به شرط‌بندی در دستور کار خود قرار داده و اقداماتی برای برخورد با باندهای شرط‌بندی انجام شده است. منتهی در شرایط کنونی، تمام فعالیت‌ها و تحقیقات کمیته اخلاق به صورت پنهانی و با چراغ خاموش انجام می‌شود و درچند حوزه مختلف پرونده شرط‌بندی در فوتبال پیگیری می‌شود.

پیشنهادهای وسوسه‌کننده در شرایط بد اقتصادی

یک پنالتی بده و ٢٠‌میلیون تومان بگیر! آیا این پیشنهاد وسوسه‌کننده نیست؟ برای مدافعی که در لیگ یک بازی می‌کند و قرارداد آن‌چنانی ندارد و مشکل مالی هم دارد؟ یا حتی برای داورانی که دستمزدی ناچیز دارند و به هیچ عنوان حمایت مادی و رفاهی نمی‌شوند؟ در واقع اقتصاد بیمار فوتبال ایران بهترین فرصت را برای بنگاه‌های شرط‌بندی فراهم می‌کند تا از بازیکنان و مربیان و داورانی که درآمد خاصی از فوتبال ندارند، به‌عنوان طعمه استفاده کنند و با دادن وعده‌های آن‌چنانی با دست‌گذاشتن روی همین نقطه ضعف بی‌پولی آنها به اهداف خود برسند. در این رابطه بد نیست پیش از این هم ارتباط برخی بنگاه‌های شرط‌بندی با برخی داوران، مربیان و بازیکنان شناسایی شد و برخورد قانونی هم با متخلفان صورت گرفت. کناررفتن مشکوک چند داور و کمک‌داور از دنیای قضاوت قبل از فرارسیدن زمان بازنشستگی، محرومیت پنهانی چندین مربی و بازیکنان به دور از هیاهوی رسانه‌ای همه‌وهمه بخشی از مسائل و اتفاقات مربوط به شرط‌بندی در سال‌های اخیر بوده است. به هرصورت سیاست مسئولان فدراسیون فوتبال که همواره وجود فساد را انکار می‌کنند، این است که دوست ندارند با پرداخته‌شدن بیش از حد به این پرونده‌ها کارنامه کاری خودشان سیاه شود. به همین ترتیب اراده برای برخورد با فساد ازجمله شرط‌بندی به قدر کافی در شرایط کنونی جدی نیست.

اتفاقات مشکوک در مسابقات

پیش از شروع لیگ برتر هفدهم، یک فوتبالیست سرشناس به‌ خاطر تبلیغ سایت‌های شرط‌بندی توسط همسرش با محرومیت مواجه شد! علاوه بر این بر اساس ادعای یک مقام مسئول در فدراسیون فوتبال نتیجه و اتفاقات چند بازی لیگ برتر، لیگ یک و جام حذفی‌ سال گذشته به قدری مشکوک بوده که تحقیقاتی برای آن انجام شده است. در شرایط کنونی هم سرنخ‌هایی در ارتباط با همکاری چند چهره رسانه‌ای و سایت‌های خبری به دست مسئولان رسیده و پرونده درحال بزرگ و بزرگترشدن است. منتهی خبر تکان‌دهنده این است که گزارش‌هایی به برخی مسئولان فوتبال ایران رسیده، مبنی بر این‌که بنگاه‌‌های شرط‌بندی تماس‌هایی برای همکاری با داوران، بازیکنان و حتی مربیان تیم‌های مختلف داشته‌اند و حتی یک مربی شناخته‌شده هم مشکوک به همکاری با این بنگاه‌ها به‌ویژه در مسابقات جام حذفی تیم خود بوده است! در واقع بسیاری از اتفاقات فوتبال ایران در روزهایی که بنگاه‌های شرط‌بندی درحال قدرت‌گرفتن هستند، می‌توانند مشکوک به ارتباط با شرط‌بندی باشند.

پای چند داور به موضوع باز شد

در چنین شرایطی یک منبع آگاه به خبرنگار «شهروند» خبر داد که قضاوت و عملکرد چند داور فعال در فوتبال ایران مدت‌هاست توسط مسئولان به دقت زیرنظر گرفته شده و بناست به وسیله آنها افراد مرتبط با حلقه‌های اصلی باندهای شرط‌بندی که به فوتبال نفوذ کرده‌اند، شناسایی شوند. در شرایط کنونی که مسابقات لیگ برتر و دسته اول فوتبال کشور به هفته‌های پایانی رسیده و رقابت‌ها با حساسیت بسیار زیادی دنبال می‌شود، همین موضوع بهترین فرصت برای سوءاستفاده جریان‌های شرط‌بندی خواهد بود. با این‌حال همان‌طور که اشاره شد، قطعا نفوذ و تاثیرگذاری بنگاه‌های شرط‌بندی در فوتبال ایران در شرایط کنونی توسط مسئولان تأیید رسمی نخواهد شد. منتهی همان‌طور که گفتیم، اقتصاد بیمار فوتبالی که داوران بعد از یک فصل رایگان کارکردن همین دو هفته قبل حقوق عقب‌افتاده خود را برای هر بازی ٥٨٠‌هزار تومان دریافت کردند و همچنین بازیکنانی که با باشگاه قرارداد می‌بندند اما پول خود را نمی‌گیرند، بهترین دلیل است که باور کنیم شرط‌بندها چنین افرادی را طعمه اهداف و برنامه‌های خود قرار داده‌اند. گفتنی است چند ماه قبل از این اتفاقات، پلیس با رسیدن به مستندات رسمی، چندین باند مخوف مرتبط با شرط‌بندی و قمار در نقاط مختلف کشور را با دستگیری اعضای آنها منهدم کرد که خبر آن هم بازتاب وسیعی در محافل ورزشی داشت.

واکنش کمیته اخلاق

عبدالله سمامی عضو کمیته اخلاق در گفت‌وگو با روزنامه شهروند در این رابطه می‌گوید: «شرط‌بندی پرونده‌ای خاص است که رسیدگی به جزییات آن زمانبر است. ما نمی‌توانیم مراحل رسیدگی به پرونده را باز کنیم، منتهی با جدیت زیادی همه چیز را رصد و رسیدگی می‌کنیم. تخلف هر فردی هم ثابت شود، طبق قانون برخورد محکمی صورت خواهد گرفت. در چنین پرونده‌هایی هم معمولا افراد به راحتی ردی از خود بر جای نمی‌گذارند و به همین دلیل رسیدگی به موضوع شرط‌بندی پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد. ضمن این‌که ریشه در مسائل فرهنگی و آموزشی کشور دارد و دستگاه‌های مربوطه هم باید در کنار ارکان قضائی و پلیس و... برای مبارزه با این پدیده قدم‌های بزرگی بردارند. منتهی ما در کمیته اخلاق خطاب به اهالی فوتبال اعلام می‌کنیم اگر تماسی یا ارتباطی با فعالان حوزه شرط‌بندی با آنها گرفته شد، حتما موضوع را سریع به کمیته اخلاق گزارش بدهند.» وی افزود: «شرط‌بندی یکی از سه موضوع مهمی است که ما در کمیته اخلاق درحال رسیدگی به آن هستیم و قطعا اگر به آن بی‌توجه باشیم، می‌تواند فاجعه را در فوتبال ایران رقم بزند. با این وجود ما از اهالی فوتبالی که دلسوز این رشته هستند، می‌خواهیم هرگونه اتفاق و ارتباط مشکوکی در ارتباط با پرونده شرط‌بندی مشاهده کردند، به کمیته اخلاق گزارش کنند. تمام اطلاعات ثبت می‌شود و در زمان مناسب با پیگیری‌های انجام‌شده برخورد با متخلفان صورت می‌گیرد. همان‌طور که گفتم، برای مبارزه با چنین پدیده‌هایی همه ما باید دست به دست هم بدهیم. این بنگاه‌های شرط‌بندی متاسفانه درحال کلاهبرداری از مردم هم هستند و رسانه‌ها باید در زمینه آگاهی‌رسانی به مردم تلاش بیشتری در این زمینه داشته باشند.»ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار