• کد خبر:۷۹۶۳۶
اختصاصی دی اسپورت:
  • ۱۲:۱۸
  • ۱۱/خرداد/۱۳۹۷

جایگاه و نقش روانشناس ورزشی در تیم های فوتبال

دی اسپورت: بحث استفاده از روانشناس ورزشی در کنار تیم ها مسئله ای است که در فوتبال ایران کمتر مورد توجه قرار گرفته و بسیاری از حواشی و معضلات فوتبال ما نیز ریشه در همین امر دارد. ۱۲

به گزارش "دی اسپورت": بحث استفاده از روانشناس ورزشی در کنار تیم ها مسئله ای است که در فوتبال ایران کمتر مورد توجه قرار گرفته و بسیاری از معضلات فوتبال ما نیز ریشه در همین امر دارد. در این مطلب قصد داریم به جایگاه "روانشناس ورزشی" و نقش و اهمیت آن در تیم های فوتبال بپردازیم، مسئله ای کاملا مهم که در کشور ما کمتر به آن بها داده شده است، اگر نگاهی به تیم های فوتبال در کشورمان بیاندازیم متوجه می شویم که جای خالی یک روانشناس ورزشی در کادر آنها به خوبی احساس می شود و این در حالی است که بسیاری معتقدند که اگر در ورزش از سنین پایه روانشناسان در کنار بازیکنان حضور داشته باشند می توانند کمک زیادی به آنها بکنند و باعث شکل گیری شخصیت ورزشکاران شوند، از طرفی یادگیری مهارت های لازم ذهنی موجب کنترل اضطراب و افسردگی در میان ورزشکاران می شود.

 

در همین راستا به این نکته نیز باید توجه کرد که روانشناس باید صرفا روانشناس ورزشی باشد تا بتواند با درک کامل از ورزش و شرایط آن به ورزشکار کمک کند. در حال حاضر کمتر باشگاهی در ایران وجود دارد که از روانشناس ورزشی در کنار تیم خود استفاده کند و همین امر باعث شده تا بازیکنان و مربیان در مواقع حساس و بعضا بحرانی نتوانند عکس العمل مناسبی از خود ارائه دهند و در واقع می توان گفت بسیاری از جنجال ها، حواشی و بی اخلاقی هایی که شاهد آن هستیم ریشه در همین موضوع دارد. اگر بخواهیم در زمینه استفاده از روانشناس ورزشی به موردی اشاره کنیم می توانیم کشور آلمان را مثال بزنیم، نمونه بارز روانشناسی ورزشی این کشور است و انسجام تیمی که در فوتبال این کشور وجود دارد نشان دهنده بهره وری مطلوب از روانشناسی ورزشی است چرا که مسئولان ورزشی آن به وضوح دریافته اند که بحث آموزش های روانشناسی می تواند تاثیر بسزایی در عملکرد مربیان و بازیکنان داشته باشد.

 

پس چه خوب است باشگاه ها و تیم های فوتبال در کشورمان نیز به این سمت و سو پیش بروند و به مسئله استفاده از روانشناس ورزشی در کنار تیم خود نگاهی ویژه داشته باشند، مسئله ای که می تواند در حرفه ای شدن فوتبال ما نقش بسزایی داشته باشد، چیزی که سالهاست بدنبال دستیابی به آن هستیم.

 

 

نویسنده: سید مهدی حق گویارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار