• کد خبر:۸۲۶۵۹
اختصاصی دی اسپورت از وضعیت نابسامان بانوان فوتبالیست همیاری ارومیه
  • ۰۲:۲۲
  • ۱۸/مرداد/۱۳۹۷

دک شدن و نا امیدی سهم دختران از فوتبال ارومیه

سال گذشته هم که تیم داشت منحل می‌شد به لطف آقای استاندار تیم پابرجا ماند، ولی امسال چند ماه است که به ما می‌گویند ۵ روز دیگر، یک ماه دیگر، اما هنوز تسویه نکرده‌اند. ۲۲

به گزارش " خبرگزاری ورزشی " دی اسپورت " ، لیگ برتر فوتبال بانوان ایران موسوم به لیگ کوثر به عنوان بالاترین سطح مسابقات باشگاهی فوتبال زنان در ایران شناخته می شود که از سال ۱۳۷۸ آغاز بکار کرده است.

 

تیم همیاری ارومیه بعنوان تنها نماینده استان آذربایجان‌غربی در ۶ دوره اخیر این مسابقات همواره پای ثابت رقابت‌ها بوده است. این تیم در اولین فصل حضور در لیگ برتر در سال ۹۱ با حمایت هیئت فوتبال استان و شهرداری ارومیه و با عنوان شهرداری ارومیه در این رقابت‌ها حضور پیدا کرد که به دلیل کنار کشیدن هیئت فوتبال در اواسط  فصل با مشکلات بسیاری روبرو شد، اما در نهایت از سقوط نجات یافت.

پس از این اتفاقات و بی‌توجهی هیئت فوتبال استان و شهرداری ارومیه به فوتبال بانوان، تیم به سازمان همیاری شهرداری‌های استان واگذار شد و از سال ۹۲ تاکنون با عنوان همیاری آذربایجان‌غربی در رقابت‌های لیگ برتر حضور داشته که ماحصل این پنج فصل حضور در لیگ برتر یک عنوان هفتمی، دو عنوان هشتمی و دو عنوان پنجمی بوده است.

 


اما این تیم از ابتدا تاکنون چه با عنوان شهرداری و چه همیاری همواره با بی‌مهری از طرف هیئت فوتبال استان آذربایجان‌غربی و شهرستان ارومیه روبرو بوده است و با مشکلات عدیده‌ای خصوصا اقتصادی دست و پنجه نرم کرده که امر همواره نارضایتی بازیکنان تیم را در پی داشته است.

تابستان گذشته زمزمه‌هایی از انحلال تیم به گوش رسید که بازیکنان را به واکنش واداشت و برای حفظ تیم دست به دامان شورای شهر ارومیه و مدیرکل ورزش و جوانان استان آذربایجان‌غربی شدند که در نهایت با دستور صریح استاندار از منحل شدن تیم جلوگیری به عمل آمد، اما تیم درست در ابتدای شروع فصل بسته شد و بازی اول فصل را از دست داد.

امسال نیز با وجود اینکه از دستور استاندار آذربایجان‌غربی برای تشکیل تیم و شروع تمرینات آماده‌سازی پس از ماه مبارک رمضان خبرهایی به گوش می‌رسید، اما شواهد از تکرار اتفاقات و ناهماهنگی‌های هرساله خبر می‌دهد.

 

بطوریکه نامشخص بودن وضعیت تیم‌داری همیاری برای فصل جدید، عدم تسویه حساب با بازیکنان و رفتار نامناسب مسئولین همیاری، صدای بازیکنان را در آورده است و گفتگو با اکثریت بازیکنان باشگاه، حاکی از نارضایتی های گسترده از شرایط باشگاه دارد.


 بازیکنان همیاری روی این پول حساب ‌کرده‌اند.

 
 سمیرا محمدی کاپیتان ملی‌پوش تیم همیاری که دو فصل اخیر از دروازه تیمش محافظت می‌کند،  همیشه می‌گوید: همیاری تسویه‌ حساب می‌کند، اما خیلی دیر. سال گذشته هم که تیم داشت منحل می‌شد به لطف آقای استاندار تیم پابرجا ماند، ولی امسال چند ماه است که به ما می‌گویند ۵ روز دیگر، یک ماه دیگر، اما هنوز تسویه نکرده‌اند.

 

از طرف دیگر اوضاع اقتصادی خیلی بد شده است و بازیکنان همیاری روی این پول حساب‌کرده‌اند، ولی الان ارزش پول نصف شده است.


 محمدی با اشاره به اینکه مبلغ خیلی ناچیزی از حساب‌شان مانده است و این مشکل اصلی تیم نیست، ادامه می‌دهد: از طرفب تیم همیاری همیشه دیر اعلام امادگی می‌کند. از طرف دیگر هم ما همیشه مشکل سرمربی داشتیم. در دو سال ۴ سرمربی عوض کردیم که نتیجه‌اش مقام هشتمی در لیگ گذشته بود.

  آیا جواب زحمات و ۶ ماه دوری از خانه مان وعده‌های دروغ مسئولین است؟

 
سمیه علیزاده بازیکن اردبیلی همیاری آذربایجان غربی می‌گوید: به دلیل شرایط سخت اقتصادی، چند بار به همراه تعدادی از بازیکنان جهت تسویه‌حساب به سازمان مراجعه کردیم که متاسفانه هر ماه با دروغ مسئولین مواجه می‌شویم.

 

آیا جواب زحمت‌ها و ۶ماه دوری از خانواده بخاطر حضور در تیم این است؟ از استاندار محترم تقاضادارم شرایطی فراهم کنند تا مطالبات ما پرداخت شود.

 به ما گفتند پول‌تان را از چمن‌گلی بگیرید / ما را از سازمان دَک می‌کنند.

 
 هدیه حسن‌زاده یکی از بازیکنانی است که از ابتدای تیم‌داری همیاری در این تیم حضور داشته است. او که بعنوان پدیده فصل پیش لیگ برتر انتخاب شد، می‌گوید: در زمان ریاست آقای ستاری بدهی‌های فصل قبل با ما تسویه شد و ۵۰ درصد مبلغ قرارداد این فصل را هم به ما پرداخت کردند. با تغیبر ریاست همیاری و آمدن آقای ابراهیمی، ایشان قول مساعد داد تا پایان فصل یعنی اواخر اسفند ماه بطور کامل تسویه کند.

 

اما در اواخر اسفند بود که ۱۰ درصد از مبلغ قرارداد را به ما پرداخت کردند و تسویه حساب را به ۱۰ روز بعد از سال نو موکول کردند. یک ماه بعد از تحویل سال نو رفتیم، باز گفتند دو هفته دیگر حتما تسویه می‌کنیم، اما بار خبری نشد. اواسط خردادماه  دوباره به سازمان مراجعه کردیم که این‌بار گفتند پول دست مدیرکل ورزش و جوانان استان است و او باید پرداخت کند.

 

با اینکه معترض شدیم که طرف حساب ما باشگاه همیاری است و نه اداره کل یا هیئت فوتبال، اما توجهی به ما نشد و الان هم نمیتوانیم مدیرعامل را ببینیم و با مراجعه به سازمان همیاری فقط ما را دک می‌کنند.


 سه ماه از وعده یک ماه گذشته است / به شهرداری بم گفتم اولویت اولم همیاری است.

 
سمیرا اسماعیلی مهاجم تبریزی تیم همیاری آذربایجان غربی که ۶ فصل گذشته را برای ارومیه در لیگ برتر در ترکیب شهرداری و همیاری بازی کرده است و عمر فوتبالی‌اش را در تمام رده های سنی تیم های ملی گذرانده است، می‌گوید: هیچوقت توقع زیادی نداشته ام، بلکه در حد نیاز روزمره و مستقل بودنم و به خاطر اسم آذربایجان راضی به عقد قرارداد با این تیم شدم.

 

۶ماه از سال را در شهر ارومیه و به دور از خانواده می گذرانم و انتظار کم لطفی از مسئولین را ندارم. با اینکه ارزش یک بازیکن خیلی بیشتر از این مقدار کم که از باشگاه دریافت می‌کند، متاسفانه این مبلغ ناچیز هم به حساب بازیکنان واریز نمی‌شود.

 

بنده به همراه تمام بازیکنان تیم همیاری از تماس های تلفنی که به سازمان انجام داده و هر روز قول دروغی به ما می‌دادند، کلافه شده بودیم تصمیم به مراجعه به سازمان گرفتیم. در آن جلسه به ما قول داده شد تا یک ماه با ما تسویه خواهند کرد، اما الان سومین ماه از آن وعده گذشته و هیچ خبری نشده است.

اسمعیلی ادامه می‌دهد: بنده بعنوان بازیکنی که ۶سال با جان و دل برای این تیم بازی کرده‌ام با صراحت و‌ شجاعت تمام به تمام مسئولین اعلام می‌کنم من شرایط اقتصادی خوبی ندارم و بازیکن پرمدعای نیستم .

 

اما همیشه برای تیم‌ همیاری مفید بوده ام که این را خودم بیشتر از همه میدانم از غیرتم برای تیم مایه گذاشتم. خواهشمندم درصورت عدم‌ توانایی قول دروغ ندهند، درست است که یک بازیکن فوتبال بانوان علیرغم ارزشش یک آدم عادی محسوب می‌شود، ولی بی انصافیست پس از ۶ماه دوری از خانواده و همراهی تیم ۶ماه دیگر برای گرفتن حق و‌حقوق کم مان باید التماس و خواهش مسوولین را بکنیم. نه تنها من، بلکه بسیاری از بازیکنان تیم نیازمند این پول هستند، چه برای هزینه دانشگاه و چه خرج خانواده.

 مهاجم تبریزی همیاری به شرایط روحی بدی که دارد هم اشاره می‌کند و می‌گوید: امسال از لحاظ روحی در حد صفر قرار دارم و امیدوارم امسال هم به خود ظلم‌ نکرده و در تیم همیاری بازی نکنم. با این وجود باز هم وقتی برای فصل بعد از تیم شهرداری بم که قهرمان فصل پیش است، پیشنهاد گرفتم، به آنها گفتم که اولویت اول من همیاری خواهد بود.

اسماعیلی در انتها از زحمات استاندار ورزش‌دوست و مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان‌غربی برای تشکیل این تیم در سال جاری تشکر کرد و امیدوار است مصاحبه وی و هم تیمی‌هایم در این شرایط سخت اقتصادی صدای‌شان را به گوش مسئولین برساند.خبرنگاری دی اسپورت در ارومیه : رسول گلبانارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار