• کد خبر:۹۱۴۲۹
دی اسپورت:علی کریمی پس از آنکه سال گذشته به‌عنوان مربی در سپیدرود حضور داشت.
به گزارش" دی اسپورت":علی کریمی پس از آنکه سال گذشته به‌عنوان مربی در سپیدرود حضور داشت، امسال در نقش مالک - مربی می‌خواهد تجربه‌ای تازه را به کارنامه فوتبالی‌اش اضافه کند. کریمی پس از خداحافظی از فوتبال، در سال ۱۳۹۳ با دستیاری کارلوس کی‌روش در تیم ملی ایران پا به عرصه مربیگری گذاشت.

او پس از حضور چند هفته‌ای در باشگاه نفت تهران که اینک نامی از آن در فوتبال ایران نیست، فصل گذشته به سپیدرود پیوست و توانست این تیم را در لیگ برتر حفظ کند. در فصل جاری هم از هفته پنجم و پس از ماه‌ها درگیری و کشمکش بر سر مالکیت سپیدرود، اداره کل ورزش و جوانان، مالکیت سپیدرود را به علی کریمی داد، اگرچه هرگز شفاف و رسمی درباره این انتقال مالکیت خبررسانی نشده است.

هدف این گزارش، کنکاش عملکرد فنی علی کریمی یا میزان پرداختی‌اش به بازیکنان در نقش مالک و حتی رتبه یکی به آخری سپیدرود در لیگ برتر نیست، بلکه می‌خواهیم نتایج مثبت مدیریتی حضور او را در سپیدرود بررسی کنیم. در واقع با تحلیل نقاط ضعف ورزش و فوتبال گیلان، اشاره‌ای داشته باشیم به سایه روشن‌هایی که با حضور علی کریمی در جامعه فوتبال گیلان افتاده است.

حفظ اقتدار و استقلال باشگاه

پس از صعود سپیدرود به لیگ دسته اول، مداخلات اداره کل ورزش و جوانان و هیات فوتبال در سپیدرود تشدید شد و در هفته هفتم بازی‌های لیگ یک مالک وقت سپیدرود خلع ید و تیم در اختیار هیات فوتبال قرار گرفت و قبل از واگذاری مالکیت تیم به علی کریمی، نوین، تن‌زاده، بیات و پورمحسن از مالکیت خلع شدند.

اداره کل ورزش و جوانان و هیات فوتبال طی این سال‌ها به طور مداوم در امور داخلی باشگاه سپیدرود دخالت می‌کردند و علاقه‌مند بودند که امور باشگاه خصوصی سپیدرود تحت اراده آنان شکل بگیرد و آن گونه که می‌پسندند عمل کنند.

در واقع، نهادهایی که وظیفه حمایت از سرمایه‌گذاری و امنیت آن را در فوتبال به عهده داشتند، به سمت براندازی و نفی مالکیت قانونی مالکان قبلی حرکت کردند.

نکته کلیدی ماجرا این است که با واگذاری مالکیت سپیدرود به علی کریمی، نه از مصاحبه مداوم مدیرکل ورزش و جوانان و رییس هیات فوتبال خبری است و نه صدا و سیما به باشگاه سپیدرود کاری دارد و هواداران تجمعی تشکیل می‌دهند و نه تهدیدی انجام می‌شود و نه اینکه علی کریمی شخصیتی است که اجازه دهد این نهادها در کار او دخالت کنند.

از این رو، باید گفت یکی از مهمترین اقدامات موثر جادوگر در سپیدرود، حفظ اقتدار و استقلال باشگاه و برخورد با مداخلات نهادهای مذکور در اداره باشگاه است.

ساماندهی نظام مالی و قراردادهای باشگاه

سپیدرود از زمان حضور در لیگ 2 و تا لیگ برتر، بدهی‌های انباشته چند میلیاردی داشته است و این موضوع باعث نگرانی هواداران و علاقه‌مندان به سپیدرود شده بود. با حضور کریمی در سپیدرود موضوع دیون سپیدرود به اشخاص حقوقی و حقیقی و بازیکنان و کادر‌فنی تا حدودی حل و فصل شده است و قراردادهای بازیکنان که بدون محاسبه‌های دقیق و مبتنی بر نوعی روابط و مسوولیت ناپذیری مدیران قبلی در اوایل فصل جاری منعقد شده بود اصلاح شد.

بازیکنانی که در زمان مدیران قبلی مشتری داغ رسانه‌ها بودند و هر روز آنان را به اعتصاب تهدید می‌کردند و با مصاحبه‌های داغ و آتشین شخصیت مالک و وجهه باشگاه را تخریب می‌کردند، تحت تاثیر اقتدار کریمی، از سیاست‌های جدید تبعیت کردند و نمی‌توان در هیچ رسانه‌ای و یا در شبکه‌های اجتماعی، اثری از اعتراض بازیکنان را مشاهده کرد. اعمال سیاست «یا تخفیف بده یا برو!» منجر به سبک شدن تعهدات و دیون باشگاه شده است.

حذف مداخله هواداران

مالکان قبلی برای مدیریت باشگاه باید در چند جبهه اداره کل ورزش و جوانان، هیات فوتبال، بازیکنان، رسانه‌ها و جریان هواداری وابسته می‌جنگیدند و شاید مهمترین جبهه، آن جریان‌های هواداری بود که طبق دستور، روزانه و مکرر در شبکه‌های مجازی و به طور وسیع علیه مالکان جوسازی می‌کردند و با تشکیل اجتماعات اعتراض‌آمیز هدایت شده در مقابل اداره کل ورزش و جوانان، هیات فوتبال، استانداری، فرمانداری، دفتر نماینده ولی فقیه، ساختمان باشگاه سپیدرود و... هم مالکان را تهدید می‌کردند و هم اینکه فضا برای هر نوع برنامه‌ریزی مختل می‌شد.

به جرات می‌توان گفت که بزرگترین خدمت علی کریمی به سپیدرود حذف مداخلات رسانه‌ها و جریان هواداری وابسته به هیات و برخی سیاسیون شهر بوده. از زمان حضور کریمی در سپیدرود و به‌عنوان مالک، جریان هواداری مداخله‌گر و وابسته، نه تنها هیچ تحرک منفی ندارد و در رسانه‌ها نمی‌نویسد و تجمعی و شعار اعتراض آمیز و اهانت‌آمیز و تهدید آمیزی نمی‌دهند بلکه کاملا آرام و مطیع در راستای منافع و سیاست‌های باشگاه حرکت می‌کنند.

به نظر می‌رسد این فرمانبرداری و هضم شدن در اراده باشگاه، دستاوردی است که کریمی برای تیمش به ارمغان آورده است. با تصدی کریمی بر سپیدرود به‌عنوان مالک، شکاف موجود به شکل تعجب برانگیزی ترمیم شد! به طوری که هیچ رسانه منتسب به هواداری نه تنها دیگر علیه باشگاه مطلبی نمی‌نویسند بلکه به طور کاملا اطاعت‌آمیزی آن چه را که مد نظر باشگاه است بازتاب می‌دهند.

تقویت انسجام درون تیمی

برای تاثیرگذاری و مداخله در حوزه مدیریتی سابق باشگاه سپیدرود، یک شبکه سازمان یافته که یک ضلعش در اداره کل ورزش و هیات فوتبال و ضلع دیگرش به حوزه ارتباطات اجتماعی غیر شفاف و غیر رسمی و ضلع نهایی‌اش به حوزه سیاسی مرتبط بود، به صورت منسجم عمل می‌کردند. اضلاع این شبکه به طور مستقل به بازیکنان و کادرفنی وقت سپیدرود، مرتبط بودند و دقیقا منویات آنان را اجرا می‌کردند.

به وقتش به صورت زنجیره‌ای علیه مدیران باشگاه مصاحبه و تخریب و تهدید می‌کردند و هرجا هم لازم بود دست به اعتصاب می‌زدند.

باندی که در درون تیم وجود داشت هم در مدیریت باشگاه و تعیین مالکیت دخالت می‌کردند و هم به میل خود سقف قرارداد را تعیین و نیز در جذب بازیکنان و چینش بازیکنان درون زمین اعمال نظر می‌کردند و این وضعیت در ایجاد شکاف در درون تیم و شکستن انسجام آنان نقش بسزایی داشت. مروری بر مصاحبه‌های فصل گذشته بازیکنان و کادر فنی سپیدرود بر این امر گواهی می‌دهد.

با حضور جادوگر در سپیدرود این عارضه کنترل شده است و بازیکنان کنونی سپیدرود فقط به مسوولیت‌های فنی خود عمل می‌کنند. نه مصاحبه خلاف اراده باشگاه انجام می‌دهند و نه در امور باشگاه دخالت می‌کنند و نه رفت و آمدی به اداره کل ورزش و هیات فوتبال و گروه ورزشی صدا و سیما دارند و نه از حقوق عقب افتاده خود سخنی به میان می‌آورند و کاملا در خدمت فنی تیم هستند.

علی کریمی در مجموع توانست ادامه حیات شبکه‌های غیر رسمی‌ مداخله گر و منفعت طلب را مختل سازد. به نظر می‌رسد که کار بزرگ کریمی قطع حیات فاجعه آمیز این شبکه‌های در هم تنیده و مداخله گر در امور باشگاه بوده است.

تثبیت نظام واگذاری مالکیت باشگاه

سنت شناسایی شده اداره کل ورزش و جوانان و هیات فوتبال در واگذاری امتیاز سپیدرود به خریداران، مبتنی بر شرایط اضطرار بوده است.

به این معنی که، زمانی امتیاز سپیدرود را واگذار می‌کردند که در وضعیت بن‌بست قرار داشته و راهی جز واگذاری پیش روی خود نداشتند.

پورمحسن، بیات، تن‌زاده و نوین در چنین شرایطی مالک سپیدرود شدند و البته همواره مهندسی چگونگی واگذاری و سپس بازپس‌گیری باشگاه توسط اداره ورزش و هیات فوتبال رقم خورده است.

اما ظاهرا علی کریمی با همه مالکان قبلی تفاوت دارد. جادوگر با بهترین شرایط سپیدرود را در اختیار گرفت و هم اوست که تصمیم می‌گیرد که باشگاه را نگه دارد یا با شرایطی که خودش تعیین می‌کند امتیاز سپیدرود را به کس دیگری واگذار کند و همین موضوع باعث شده است که اداره ورزش و هیات فوتبال نتوانند درباره وضعیت مالکیت سپیدرود صحبت کنند.

موضوع مالکیت چرخشی سپیدرود با حضور کریمی به تاریخ پیوسته و شاید بزرگترین خدمت جادوگر به فوتبال گیلان، تثبیت و احترام به حقوق مالکیت و بازگرداندن امنیت به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار