• کد خبر:۹۶۷۵۸
کمک داور بازی استقلال و صنعت نفت آبادان مدعی شده توپ در هوا به اوت رفته و وقتی به زمین فرود آمده روی خط بوده! این ادعا قوانین فیزیک را هم زیر سوال برده است!

به گزارش «دی اسپورت» و به نقل از ایران ورزشی؛ در حالی که همه نگاه‌ها در هفته بیست و نهم لیگ برتر به بازی پرسپولیس و ماشین‌سازی در تهران بود، بزرگترین اتفاق هفته در آبادان افتاد، جایی که کمتر کسی فکر می‌کرد درآنجا اتفاقی جنجالی بیفتد. اما از آنجایی که در فصل هجدهم همه حواشی، خاص تیم استقلال بوده( خصوصا از بازی دربی به بعد) این بار هم برخلاف تصورات فرضی فوتبال، مهمترین و پرحاشیه‌ترین ماجرا در آبادان به وقوع پیوست.

جایی که بعد از مدتها روح الله باقری برای استقلال گل زد تا بار دیگر امید قهرمانی را در دل استقلالی‌های نا امید، زنده کند، اما کمک داور بازی اجازه نداد این شادی گل برای ثانیه‌ای پا برجا مانده و با تصمیم خود جنجال بزرگی را در آبادان رقم زد. وقتی بازی پرسپولیس و ماشین‌سازی برای لحظه‌ای قطع شده و دوربین‌ها صحنه گل استقلال را از تلویزیون نشان دادند هیچ کس متوجه نشد چرا کمک داور بازی گل را مردود اعلام کرده و چرا فرهاد مجیدی و اصغر حاجیلو با او اینطور چک و چانه می‌زنند؟

کمی فرصت لازم بود تا بعد از واکاوی آنچه در آبادان گذشت اعلام کنند کمک داور به خاطر اوت شدن پاس گل مهدی قائدی ، گل استقلال را مردود اعلام کرده است. صحنه‌ای که حتی با بارها عقب و جلو کردن فیلم بازی اصلا نمی‌توانستی به ادعای کمک داور بازی صحه بگذاری. عواقب این تصمیم جنجالی هم در نهایت اخراج فرهاد مجیدی به خاطر اعتراض بیش از حد به داوری بود. فرهاد که خودش را با نتایج بازی‌های دیگر بالانشین‌های جدول تا یک قدمی قهرمانی می‌دیدید بعد از بازی با پست جنجالی انگشت اتهام خود را به طرف مسوولان برده و حرف‌های تند و تیز خود را نثار آنها کرد.

به این قسمت از ماجرا که در اردوی آبی‌ها چه گذشت و چه حرف‌هایی روز گذشته در مورد این تصمیم ردو بدل شد، کاری نداریم، اینجا آنچه باید به آن پرداخت و لازمه لیگ است، تصمیم اشتباهی است که توسط کمک داور بازی گرفته شده و بدتر از آن حمایت کورکورانه‌ای است که مسوولان کمیته داوران از کمک داور بازی می‌کنند.

بعد از بازی کوبل داوری به همراه استقلالی‌ها از آبادان به تهران آمدند و می‌توان اینطور گفت غیر از کمک داور بازی هیچ کس نمی‌توانست از این تصمیم عجیب و غریب دفاعی داشته باشد. اما شاید مخاطب این فوتبال بخواهد بداند بعد از بازی در رختکن داوری چه گذشت و مهدی الوندی کمک داور جنجالی این بازی چه جوابیه در خصوص تصمیم عجیب خود داشت.

اینطور که گفته می‌شود وقتی ناظر بازی و سایر گروه داوری از الوندی پرسیدند چرا این تصمیم را گرفتی؟ در پاسخ گفته است:« من توپ را وقتی در هوا بود اوت گرفته‌ام وگرنه توپی که به زمین فرود آمد اوت نبود.» گویا ناظر داوری بازی هم بارها بعد از ادعای کمک داور بازی، فیلم را عقب و جلو می‌کند و در نهایت هیچ چیز از توضیحات کمک داور بازی سر در نمی‌آورد، به نوعی در آن صحنه بازی ، همه اوت شدن توپ را ندیدن به غیر از کمک داور بازی که همچنان مصرانه می‌گوید که توپ را دیده که روی هوا اوت شده!

هیچ کس قصد ندارد کمک داور بازی را متهم به چیزی کند، این را هم می‌توان جزو اشتباهاتی قرار داد که تیم‌ها از آن متضرر شدند و به قول خود داوران، اشتباه داوری هم جزیی از بازی است، اما طرف صحبت ما مسوولان کمیته داوران هستند که سعی می‌کنند در هر صورت از اشتباه به این بزرگی حمایت کرده و از حرف قبلی خود کوتاه نمی‌آیند.

نکته اینجا است که در پاسخ به مسوولان استقلال هم می‌گویند:« در بازی با ماشین سازی روزبه چشمی باید دقیقه یک اخراج می‌شد.» قیاس مع الفارق مسوولان داوری بیش از هر چیزی جو را متشنج می‌کند. بحث دیگری که در خصوص داوری‌های لیگ هجدهم وجود دارد و لازم است به آن اشاره شود، بحث شش داوره کردن لیگ برتر است که نه تنها کمکی به اوضاع و احوال داوری نکرده بلکه به نظر می‌رسد بیش از هر چیز دایره اختیارات داور وسط را محدود کرده و تصمیمات بعضا اشتباه داواران اضافی هم خودش معضل جدیدی شده است.

جالبتر اینکه این داوران اضافی تاکنون ریالی به عنوان دستمزد دریافت نکردند. در چنین شرایطی چه توقعی می‌توان داشت که لیگ ناآرام ، نا آرام تر هم نشود. آنچه از ماجرای جنجالی بازی در آبادان می‌توان برداشت کرد این است که تصمیم کمک داور حتی در اتاق فکر داوری بعد از بازی هم تایید نشد و بیشتر دفاعیه مهدی الوندی حکم توجیه را داشت تا چیز دیگری. بازی‌های هفته بیست و نهم هم تمام شد با هر اتفاق جنجالی که در دل خود داشت و هفته سی‌ام مانده و هشت بازی که سرنوشت تیم‌ها در آن رقم می‌خورد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار