• کد خبر:۹۶۹۱۴
تا ساعاتی دیگر معلوم می‌شود جام قهرمانی را سیدجلال حسینی بالای سر می‌برد یا مهدی کیانی؟ پرسپولیس قهرمان می‌شود یا سپاهان؟!

به گزارش «دی اسپورت» و به نقل از خبرورزشی؛ امشب هجدهمین دوره لیگ برتر در حالی به پایان می‌رسد که برای یازدهمین بار تکلیف قهرمانی به روز آخر کشیده شده است. تا ساعاتی دیگر معلوم می‌شود جام قهرمانی را سیدجلال حسینی بالای سر می‌برد یا مهدی کیانی؟ پرسپولیس قهرمان می‌شود یا سپاهان؟!

پیش از این در فصل‌های اول، سوم، پنجم، ششم، هفتم، هشتم، یازدهم، سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم قهرمان لیگ برتر در روز آخر تعیین شد که از این ۱۰ دوره، ۷ بار تیمی که قبل از بازی آخر صدرنشین بود، قهرمانی را از آن خود کرد و فقط ۳ بار روز آخر جای قهرمان عوض شد.

مروری به آنچه در این دوره‌ها گذشت، خالی از لطف نیست.

۱۰- استقلال صدرنشین بود، پرسپولیس قهرمان شد

لیگ اول، استقلال صدرنشین بود و در انزلی مقابل ملوان شکست خورد تا پرسپولیس با غلبه بر فجرسپاسی قهرمان لیگ برتر شود. جامی که در نیم‌متری استقلال بود به پرسپولیس رسید. هنوز که هنوز است عده‌ای می‌گویند بعضی‌ها چوب لای چرخ پورحیدری گذاشتند.

۹- پاس صدرنشین بود و قهرمان شد

فصل سوم، نبرد قهرمانی به روز آخر کشید. در لیگ دوم سپاهان دو هفته مانده به پایان قهرمان شد، اما فصل سوم پاس و استقلال روز آخر شانس قهرمانی داشتند. پاس اگر می‌باخت استقلال قهرمان می‌شد، اما پاس مثل آب خوردن استقلال اهواز را برد و بعد داستان غذا‌های مسموم راه افتاد!

۸- بالاخره استقلال طلسم را شکست

فصل پنجم باز هم تا روز آخر نبرد قهرمانی داغ بود. لیگ چهارم را فولاد یک هفته قبل از پایان با قهرمانی تمام کرد، ولی لیگ پنجم استقلال و ذوب‌آهن و پاس تا هفته آخر با هم رقابت کردند. استقلال که صدرنشین بود روز آخر هم برنده شد و جام را بالای سر برد تا برنامه سه ساله امیر به بار بنشیند.

۷- سایپا و دایی بالاتر از اهواز و فیروز

لیگ ششم هم به روز آخر کشیده شد. سایپا و استقلال اهواز تا دقایق آخر برای قهرمانی رقابت کردند و این رقابت را علی دایی از فیروز کریمی برد تا سایپایی که با ورنر لورنت آلمانی استارت زده بود با شهریار ایرانی قهرمان شود. سایپا هفته آخر صدرنشین بود و آخرش هم قهرمان شد.

۶- پرسپولیس قهرمانی را از سپاهان گرفت

فصل هفتم جذاب‌ترین اتفاق رخ داد و بازی پرسپولیس و سپاهان تبدیل به فینال لیگ شد. از پرسپولیس ۶ امتیاز کسر شده بود و از سپاهان ۵ امتیاز و روز آخر طلایی‌پوشان صدرنشین بودند و با مساوی قهرمان می‌شدند، اما پرسپولیس با گل سپهر حیدری قهرمان شد.

۵- باز هم جام اصفهان به تهران رسید

فصل هشتم هم قهرمان روز آخر تعیین شد و باز هم تیم صدرنشین روز آخر جام را از دست داد. این بار هم یک اصفهانی صدرنشین بود و یک تهرانی جام را برد. ذوب‌آهن صدرنشین در اهواز به فولاد باخت تا استقلال در مشهد جشن قهرمانی بگیرد. همان روز که قلعه‌نویی گفت جلالی خیلی مرده، چون آقامعلم روز آخر ذوب و ابراهیم‌زاده را در اهواز ذوب کرد.

۴- سپاهان روز آخر هت‌تریک کرد

فصل یازدهم دوباره نبرد قهرمانی تا روز آخر ادامه داشت. لیگ‌های نهم و دهم را سپاهان با اقتدار به سود خود تمام کرد و جای حرف نگذاشت، اما فصل یازدهم جنگ قهرمانی بین سپاهان، تراکتور و استقلال تا روز آخر رفت. اگر سپاهان روز آخر می‌باخت، تراکتور با پیروزی ۳ بر صفر یا استقلال با پیروزی ۵ بر صفر قهرمان می‌شدند، اما سپاهان با مس سرچشمه مساوی کرد و جام را برای بار سوم برد.

۳- فولاد برد و جشن گرفت

در فصل سیزدهم نیز نبرد قهرمانی تا روز آخر ادامه داشت. لیگ دوازدهم را استقلال یک هفته مانده به پایان فتح کرد، اما در فصل سیزدهم فولاد و پرسپولیس تا روز آخر رقابت کردند. روز آخر اگر فولاد برنده نمی‌شد، پرسپولیس با پیروزی به قهرمانی می‌رسید، اما فولاد و فرکی بردند و جشن گرفتند.

۲- جشن در تبریز، جام در اصفهان

لیگ چهاردهم اتفاق عجیبی رقم خورد. برنده بازی تراکتورسازی و نفت در تبریز قهرمان لیگ برتر می‌شد، اما بعد از اخراج آندو و ۱۰ نفره شدن تراکتور در خانه، نفت ۲ گل عقب‌ماندگی را جبران کرد و با مساوی ۳-۳ این دو تیم، این سپاهان بود که با حسین فرکی قهرمان لیگ برتر شد. البته تبریزی‌ها به هوای قهرمانی دور افتخار زدند، اما چند دقیقه بعد متوجه شدند سپاهان جام را برده است.

۱- قهرمانی با تفاضل گل

فصل پانزدهم ویسی و برانکو شانه به شانه هم تا پای جام رفتند. استقلال خوزستان که صدرنشین بود با ذوب‌آهن و گل‌محمدی بازی داشت و پرسپولیس با راه‌آهن... در نهایت ویسی ۲ بر صفر برد و قهرمان شد و پرسپولیس با تفاضل گل جام را از دست داد.

... و امشب؛ جام جم یا جشن نقش جهان؟

پرسپولیس که فصل‌های شانزدهم و هفدهم را قبل از هفته آخر با قهرمانی تمام کرده بود، حالا به عنوان صدرنشین به هفته آخر آمده و برای قهرمانی تنها یک مساوی می‌خواهد. مساوی در جم، جام را به پرسپولیس می‌دهد، اما اگر مهدی تارتار و پارس جنوبی شاگردان برانکو را متوقف کنند، سپاهان با غلبه بر استقلال خوزستان در نقش جهان جشن می‌گیرد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار